В ході підприємницької діяльності постійно виникають різноманітні суперечки. Трудність розв’язання цих суперечок обумовлена як складною законодавчою базою, що регулює господарські правовідносини, так і необхідністю врахування специфіки бізнес-складової господарського спору, адже майже за кожним таким спором, окрім суто юридичних питань, стоять відповідні економічні інтереси.
Господарські спори є дуже різноманітними за своєю природою, починаючи від несплати покупцем за переданий товар або постачання неякісної продукції, закінчуючи недобросовісною конкуренцією чи порушенням прав інтелектуальної власності. Для успішного розв’язання таких спорів необхідно не тільки мати досвід участі в судових справах, а й володіти профільними знаннями у тій чи іншій галузі знань, в залежності від виду конкретного спору. Адже, як приклад, у спорах з недобросовісними перевізниками, треба мати теоретичні знання та практичний досвід у галузі транспортного права, а при суперечках зі страховою компанією слід розумітися на страховому праві. Зазначені обставини зумовлюють необхідність звернення до адвокатів, які спеціалізується на вирішенні господарських спорів.
Адвокати Адвокатського об’єднання «ВіннерЛекс» мають багаторічний успішний досвід вирішення господарських спорів, серед яких є наступні категорії:
- Спори з приводу стягнення заборгованості та збитків, застосування штрафних та адміністративно-господарських санкцій;
- Суперечки при укладанні, зміні, розірванні і виконанні договорів та з приводу визнання договорів недійсними;
- Спори з приводу визнання права власності чи іншого речового права на рухоме та нерухоме майно, реєстрації прав на майно;
- Спори зі страховими компаніями та перевізниками;
- Спори у галузі будівництва, з приводу оренди чи лізингу майна;
- Суперечки щодо порушення авторських та суміжних прав;
- Справи у спорах, пов’язаних із захистом від недобросовісної конкуренції;
- Справи у спорах про захист ділової репутації;
- Господарські спори за участю нерезидентів;
- Супроводження процедури банкрутства.
Якщо продавець передав Вашому підприємству товар неналежної якості, необхідно підтвердити факт невідповідної якості товару. Для цього слід звернутися до експертної установи, що має право проводити товарознавчі експертизи, за отриманням висновку експерта, який підтвердить порушення продавцем вимог щодо якості товару.
У разі виникнення суперечок з контрагентами доцільним є направлення на адресу бізнес-партнера офіційного листа з Вашими пропозиціями чи вимогами стосовно предмету спору. Є ймовірність, що з направленням такого листа, буде ініційовано переговорний процес між сторонами і спір буде вирішено у досудовому порядку.
Якщо Ваше підприємство продає на території України імпортний товар з відстрочкою платежу, для мінімізації ризиків, пов’язаних з коливанням курсів валют, є доцільним у договорі купівлі-продажу зазначити еквівалентну вартість товару у валюті і розмір співвідношення курсу іноземної валюти до гривні, в також передбачити умови, відповідно до яких у разі збільшення курсу Євро чи долару США до гривні на дату остаточного розрахунку покупець сплачує продавцю курсову різницю.
Якщо Ви не згодні з умовами проекту договору, запропонованого другою стороною, Ви можете скласти протокол розбіжностей до договору, у якому вказати запропоновану Вами редакцію певних пунктів договору. При цьому, у тексті обох екземплярів договору робиться застереження, що договір підписано із протоколом розбіжностей, після чого два підписані Вами екземпляри протоколу розбіжностей до договору направляються для підписання другій стороні.
У разі відсутності у договорі пункту, який би передбачав строк виконання другою стороною того чи іншого обов’язку (наприклад, в договорі не вказаний строк передання товару, або ж строк оплати наданих послуг), Ви маєте право звернутися з письмовою вимогою до другої сторони про виконання цього обов’язку. Після отримання такої вимоги друга сторона буде зобов’язана виконати свій обов’язок у семиденний строк.
За загальним правилом позовна заява подається у господарський суд за місцезнаходженням відповідача. Але з цього правила є ряд виключень. Наприклад, спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну, можуть пред’являтися за місцем заподіяння шкоди.
Позивач навіть за наявності в договорі третейського застереження може звернутися з позовом до господарського суду. Але, якщо відповідач до початку розгляду справи по суті надасть заперечення проти вирішення спору в господарському суді, суд залишить позовну заяву без розгляду, якщо тільки суд не визнає, що угода про вирішення спору третейським судом є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.
Застосування пені є договірною санкцією, відносно застосування якої сторони мають досягти обопільної згоди. Тому, у разі, якщо стягнення пені договором не передбачено, стягнути пеню з боржника, який прострочив виконання грошового зобов’язання, буде неможливим. У цьому випадку боржнику слід пред’явити вимоги про сплату 3 % річних за користування чужими грошовими коштами та інфляційних втрат.