Бізнес-ідеї втілюються в реальність та приносять прибуток в чималій ступені шляхом укладання договорів. Для того, щоб виробити та продати готовий товар, треба укласти договір постачання сировини для виготовлення товару чи комплектуючих для його зборки. Для того, щоб доставити товар кінцевому покупцю, треба укласти з перевізником договір перевезення. Та навіть з покупцем товару також необхідно укласти договір.
Але бувають випадки, коли сторони керуються так званими «понятійними» відносинами в силу особистих стосунків або певної специфіки роботи та не укладають письмові договори. І коли виникають непорозуміння, досить складно вже у стані суперечки довести, що кожна із сторін передбачала та який результат мала намір отримати. В такому випадку робота адвокатів полягає у пошуку доказів та доведенню усіх обставин.
Схвалення правочину можливе у різних формах, зокрема, якщо особа, яку представляють, прямо заявила про це в письмовій формі, або ж шляхом вчинення конклюдентних дій, які свідчать про прийняття до виконання правочину (виплата контрагенту грошової суми, прийняття або передання майна тощо).
Також розповсюдженими в нашій адвокатській практиці є ситуації, коли договори укладаються сторонами без детального аналізу умов, що призводить до того, що підписаний текст договору, який вже є обов’язковим для виконання, суттєво відрізняється від умов, які обговорювалися на переговорах. Нерідко одна сторона, як правило великі підприємства та холдинги, наполягають на укладенні договору у своїй редакції, яка ставить іншу сторону у невигідне становище, мотивуючи це трудністю та тривалістю процесу внесення і погодження змін до договору в їх складній корпоративній структурі та на словах обіцяючи не застосовувати до другої сторони негативні наслідки, передбачені договором.
Але при виникненні конфліктної ситуації, а тим більше – судового спору, застосовуються умови підписаного договору з усіма негативними умовами. В результаті виникають ситуації, коли без проведення професійної юридичної експертизи договорів, угоди, які мали б принести мільйонні прибутки, обертаються мільйонними збитками.
Окрім подібних проблем із контрагентами дуже важливо в договірній роботі опрацьовувати податкові ризики конкретних угод, адже приховані податкові ризики можуть не тільки повністю нівелювати очікуваний економічний ефект, але й призвести до визнання угоди недійсною (або встановлення її нікчемною, фіктивною, безтоварною тощо) податківцями та кримінальної відповідальності осіб, що таку угоду укладали.
Відтак для уникнення вищеописаних та подібних ситуацій до договірної роботи слід залучати висококваліфікованих юристів, які не тільки грамотно проаналізують характер угоди та підберуть відповідну ефективну договірну модель, але й опрацюють угоду на предмет податкових ризиків.
Консультування з юридичних питань, що виникають в ході договірної роботи на підприємстві;
Участь у переддоговірних переговорах на стороні клієнта;
Складання проектів договорів та зовнішньоекономічних контрактів як індивідуального характеру, так і типового змісту, який клієнт зможе використовувати як шаблон при укладанні у майбутньому подібних правочинів (купівля-продаж, поставка, підряд, оренда, перевезення, надання послуг, кредитні договори, договори застави, поруки, зовнішньоекономічні контракти);
Аналіз на наявність правових ризиків в проектах договорів та зовнішньоекономічних контрактів, наданих клієнтом чи його контрагентом;
Супроводження процедури зміни чи розірвання договорів.
Контракти з іноземними партнерами мають враховувати як міжнародні норми, такі як Інкотермс, так і особливості співвідношення національного законодавства України і країни Вашого контрагента, які можуть передбачати суттєві відмінності у регулюванні валютних, податкових, митних та інших питань, що може у майбутньому викликати серйозні проблеми в ході виконання зовнішньоекономічного контракту.
Окремі види договорів, як наприклад оренди державного майна, оренди землі, постачання природного газу побутовим споживачам, постачання електричної енергії споживачу, мають типові форми, затверджені відповідними нормативно-правовими актами. Тому ці договори мають відповідати цим типовим формам.
Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів – змішаний договір (договір купівлі-продажу та складського зберігання, договір поставки та підряду). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
В державних органах і бюджетних установах доволі часто відповідними наказами прийняті окремі положення про порядок ведення договірної роботи, які встановлюють певну специфіку укладання та виконання договорів з цими суб’єктами. Цивільний та Господарський кодекси України також встановлюють певні особливості щодо змісту договорів (вимог по якості, штрафних санкцій), порядку їх виконання, зміни та розірвання, де однією із сторін договору є суб’єкт господарювання державного сектора економіки, або виконання зобов’язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов’язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
За загальним правилом, у разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).
Але, якщо договір укладається за державним замовленням, ухилення від його укладення є порушенням господарського законодавства і тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством. Спори, пов’язані з укладенням договору за державним замовленням, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку.
Зміна та розірвання договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.