Facebook
Бізнес без юридичних бар'єрів

Основним активом аграрної компанії є права на землю. Найпоширенішим на даний час документом, за яким аграрна компанія отримує земельні ділянки в користування, є договір оренди землі. Орендодавцями можуть бути різні суб’єкти, що накладає певну специфіку при укладанні договорів оренди з кожним з цих суб’єктів. Часто сільськогосподарські підприємства обробляють землю на підставі договорів оренди з пайовиками, які отримали землю внаслідок розпаювання колективних сільськогосподарських підприємств,. Також договори оренди укладаються із місцевими радами у разі оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності відповідних територіальних громад. Держгеокадастр та його територіальні органи передають у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

Як показує практика, підписання договорів оренди з пайовиками відбувається швидко та хаотично, внаслідок чого допускаються різні порушення: від дрібних недоліків – до підґрунтя визнання договорів недійсними.

Основною причиною таких помилок здебільшого стає правова неграмотність осіб, які забезпечують від сільськогосподарського підприємства відбір земельних ділянок для оренди та супроводжують укладання відповідних договорів.

Дуже часто умови договорів оренди не відповідають вимогам законодавства, що регулює правовідносини з приводу оренди землі. Нерідко сторони не здійснюють державну реєстрацію договорів оренди, що може створювати спокусу для недобросовісного орендодавця укласти ще один договір оренди з іншою особою. Часто до договору не додається документи, які повинні бути додані, наприклад технічна документація чи акт встановлення меж. Іноді для сільськогосподарського використання передаються земельні ділянки, що взагалі не підлягають обробітку. Трапляються випадки подвійної реєстрації одних і тих самих договорів оренди.

Аби виявити та виправити такі порушення, слід провести юридичний аудит (Due Diligence) договорів оренди землі.

Фахівці:
prev
next
Правовий аудит договорів оренди землі АО WinnerLex включає в себе широкий спектр послуг, серед яких можна виділити:

перевірка правовстановлюючих документів на землю (договорів оренди, державних актів на право постійного користування, державних актів на право власності, договорів тимчасового користування землею);

аналіз відповідності умов договорів вимогам земельного законодавства;

дослідження прав на землю (витяги з державних реєстрів, перевірка землевпорядної документації, відстеження процедури реєстрації земельних ділянок та прав на них);

перевірка правильності відображення даних про земельну ділянку, орендодавця й орендаря, реєстрації договорів оренди та суборенди;

виявлення та опис нетипових та/або обтяжливих умов договорів, можливих ризиків припинення прав на землю (розірвання договорів оренди, примусове відчуження) та способів їх уникнення (мінімізації);

встановлення граничних термінів дії договорів оренди та порядку і строку їх поновлення;

визначення правильності сплати орендної плати за землю;

перевірка обмежень на використання землі й обтяжень прав на землю (цільове призначення земельної ділянки, наявні обмеження, обтяження, застави, іпотеки, сервітути, прибережні захисні смуги і охоронні зони водних об’єктів).

Чому нам слід довіряти
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ АО WinnerLex спеціалізується на земельному праві, оскільки здійснює системне зовнішнє юридичне обслуговування (аутсорсинг) ряду аграрних підприємств у різних регіонах країни.
ДОСВІД правники нашої компанії мають багатий досвід успішного юридичного супроводження земельних проектів різних рівнів складності.
ПРОАКТИВНІСТЬ бачимо можливі загрози, і захищаємо від можливих ризиків.
КОМПЕТЕНТНІСТЬ наші спеціалісти взаємодіють з Держгеокадастром, органами місцевого самоврядування, землевпорядниками, що дає нам розуміння внутрішніх нюансів прийняття рішень із земельних питань, здійснення державного нагляду за дотриманням земельного законодавства, провадження землевпорядної діяльності.
ПРОФЕСІОНАЛІЗМ відстеження нами поточних змін у земельне законодавство у сукупності з вже накопиченим досвідом супроводження земельних спорів дозволяє нам застосувати комплексний і завжди актуальний підхід при вирішенні юридичних питань, пов’язаних із землею.
ОПЕРАТИВНІСТЬ «швидка юридична допомога» при виникненні проблем юридичного характеру, пов’язаних із договорами оренди землі.
Поради адвоката:
prev
next
Відповіді на питання, які часто задаються
Як підготуватися до аудиту договорів оренди землі?

Перед переданням договорів оренди та суборенди здійсніть наступні дії.
– Завчасно підготуйте детальний перелік усіх земельних ділянок, які компанія орендує, та відповідних договорів оренди чи суборенди.
– Підготуйте копії договорів оренди та суборенди землі, укладених компанією.
– Критично оцініть договори оренди та суборенди на предмет ділової доцільності використання відповідних земельних ділянок.
– Перевірте строки дії договорів
– Згадайте та письмово зафіксуйте інформацію про відомі вами спори чи інші проблеми, пов’язані із земельними ділянками.

Чи підлягають державній реєстрації договори оренди та суборенди землі?

Відповідно до Закону України «Про оренду землі» договори оренди та суборенди земельної ділянки підлягають державній реєстрації у порядку, передбаченому законодавством.

Які умови договору оренди землі є істотними?

Істотними умовами договору оренди землі є:
– об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
– строк дії договору оренди;
– орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

ТАКОЖ ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ
thanks