Ведення аграрного бізнесу супроводжується рядом питань юридичного характеру, починаючи від оформлення права користування землею і закінчуючи спорами з податковими органами. Та чи не найбільшими проблемами є тиск з боку правоохоронних органів та рейдерські атаки.
Щодо неналежних дій з боку правоохоронців ні для кого не є секретом, що непоодинокими є випадки здійснення розслідування безпідставних кримінальних проваджень, які використовуються як засіб тиску на бізнес, так як по цим справам проводяться нескінчені допити, обшуки та виїмки. При цьому, правоохоронці нерідко користуються незнанням аграріями кримінального процесуального законодавства, зловживаючи своїм службовим становищем. Отже у таких випадках допомога адвоката, який спеціалізується на кримінальних справах, є вкрай необхідною.
Іншою суттєвою проблемою для аграріїв є рейдерські атаки. Останнім часом рейдерство в Україні набуло загрозливих масштабів. Не зважаючи на вжиття державою певних заходів, направлених на посилення захисту права власності та покращення інвестиційного клімату в країні, – прийняття так званих антирейдерських законів, створення Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, кількість рейдерських атак залишається вкрай високою. Тому і не дивно, що понад 70% аграріїв вважають свій бізнес незахищеним від рейдерства.
Вжиття певних превентивних заходів, таких як структурування бізнесу, захист інсайдерської інформації, контроль кредиторської заборгованості, встановлення обмежень повноважень директора, створення ряду зобов’язань компанії перед іншими (дружніми) підприємствами, дозволить суттєво мінімізувати ризик вірогідності успішності рейдерських атак. Є очевидним, що краще здійснити ряд попереджувальних дій для зменшення можливості «недружнього поглинання» для того, щоб Ваш бізнес став занадто складним об’єктом для зазіхань з боку любителів незаконного збагачення за рахунок чужого майна, аніж потім боротися з наслідками рейдерської атаки. Звісно, здійснення превентивних заходів для зменшення ризику рейдерства потребує практичного досвіду та системних юридичних знань, тому для їх реалізації необхідно звернутися до кваліфікованого адвоката.
Тим паче професійна юридична допомога необхідна при здійсненні захисту від активних рейдерських атак, оскільки у такому випадку потрібно швидко розробити стратегію захисту від рейдерської атаки та ефективно втілити схему дій у життя.
Допомога під час проведення окремих слідчих дій, як то обшуків, допитів;
Комплексний супровід кримінальних проваджень;
Правовий аудит структури бізнесу (Due Diligence) для виявлення потенційних ризиків – слабких місць для рейдерських атак, а також розробки впровадження заходів антирейдерського захисту;
Розробка статутних та корпоративних документів, які передбачають запобіжні механізми проти рейдерства;
Зміна структури бізнесу для мінімізації ризиків рейдерських атак;
Створення зобов’язань між пов’язаними дружними компаніями, на підставі яких утворюються обтяження на майно та корпоративні права;
Активний правовий захист проти рейдерських атак шляхом залучення правоохоронних органів, оскарження незаконних дій в судовому та позасудовому порядку.
З метою отримання оперативної інформації щодо спроб рейдерських атак періодично відстежуйте по відкритих реєстрах інформацію про коректність внесеної до них інформації щодо земельної ділянки та вашого підприємства, про наявність судових справ з Вашим підприємством, перевіряйте дані у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Крім того, з кінця 2016 року працює платний сервіс «SMS-Маяк», який дозволяє користувачам, що зареєструвались в його системі, миттєво отримувати інформацію не тільки про зміни в державних реєстрах щодо їх земельних ділянок та юридичних осіб, а й отримувати інформацію про те, що хтось цікавився вашим майном і отримував відповідний витяг з реєстру.
При рейдерській атаці шляхом маніпулювання державними реєстраторами даними державних реєстрів зверніться одночасно зі скаргами до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мінюсті і до Ради бізнес-омбудсмена, а до правоохоронних органів – із заявою про злочин. Також Вам прийдеться зробити вибір, чи звертатися до суду, або ж до Комісії при Мінюсті та Ради бізнес-омбудсмена, оскільки вони розглядають скарги лише за фактами, які не є предметом судового розгляду.
Для зниження ризиків рейдерської атаки у статуті підприємства слід передбачити пункти, які б передбачали обмеження граничного розміру ціни по договорам, які може підписувати директор без попереднього дозволу вищого органу управління, а також про те, що всі реєстраційні дії від імені підприємства мають право ініціювати виключно певні особи. Також необхідно прослідкувати, щоб інформація про вказані обмеження була внесена до Єдиного державного реєстру.
Якщо Ви стикнулися з протиправними діями або бездіяльністю з боку правоохоронців під час досудового розслідування по кримінальному провадженню, то у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, оскаржуйте такі дії чи бездіяльність до слідчого судді. У разі ж, якщо згідно Кримінального процесуального кодексу України до слідчого судді не можуть бути оскаржені певні дії або бездіяльність правоохоронців, які б Ви все ж таки хотіли оскаржити, звертайтесь зі скаргою до вищестоящого органу та до відповідного прокурора.
Якщо Вас викликали на допит, слід запам’ятати наступні поради. Перш за все, йдіть на допит тільки з адвокатом. На допиті – мовчіть, поки адвокат вам не дозволить сказати те, що було заздалегідь з ним погоджено. Під час проведення допиту треба дослухатися до свого адвоката, ніколи з ним не сперечатися, дотримуватися «системи знаків», які були погоджені з адвокатом перед допитом. Якщо Ви не бажаєте відповідати на певні питання, Ви можете послатися на те, що не пам’ятаєте вказані обставини, оскільки ніхто не зобов’язаний пам’ятати все на світі.
Серед основних причин, що спряють протизаконним діям рейдерів, можна виділити:
– Недосконалість установчих документів;
– Відсутність упорядкованого документообігу підприємства;
– Відсутність моніторингу за змінами в державних реєстрах;
– Невжиття належних заходів щодо фізичної охорони майна та відсутність налагодженої системи внутрішньої безпеки;
– Несвоєчасне або юридично неграмотне звернення до органів державної влади та судів;
– Намагання впоратися власними силами з рейдерською атакою без залучення фахівців (адвокатів, охоронного агентства).
Якщо рейдерське захоплення вже відбувається, необхідно за такою схемою:
– Викликати працівників правоохоронних органів, подати відповідні заяви про скоєння злочину. Викликати адвоката.
– Провести інструктаж персоналу щодо алгоритму дій у разі силового протистояння
– Проводити відеозйомку всіх незаконних дій рейдерів, їхні обличчя, фіксування номерів автомашин, документів, що посвідчують особу.
– Повідомити про захоплення місцеві органи влади та громаду, керівників правоохоронних органів, запросити журналістів.
– Максимально поширити інформацію про рейдерську атаку в соціальних мережах.
– Негайно проінформувати своїх контрагентів і призупинити дію контрактів, проінформувати банківські установи про захват.
– Звернутися в комісію з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації при Мін’юсті.
Якщо до Вас прийшли з обшуком, вимагайте від правоохоронців, щоб вони не починали проводити обшук до прибуття Вашого адвоката. У разі ж, якщо обшук буде проведено з недопущенням адвоката, за умови, що Ви наполягали на його присутності, докази, які отримані під час такого обшуку можуть бути визнані судом недопустимими. Перед початком обшуку вимагайте від правоохоронців пред’явити Вам їх службові посвідчення. Також вимагайте надання Вам копії ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку. Уважно прочитайте ухвалу, зосередившись на наступних обставинах: чи вірно указано адресу приміщення, де планується проводити обшук; чи з’явилися ті самі особи для проведення обшуку, яким ухвалою надано дозвіл на його проведення; чи на сплинув місячний термін з дня прийняття ухвали про надання дозволу на проведення обшуку.