Сільське господарство э однією з провідних галузей економіки України. Саме тому агробізнес оцінюється вітчизняними та іноземними інвесторами як привабливий. Водночас правове регулювання даної галузі, що стосується як податкового, земельного, так і антимонопольного та корпоративного права, залишається досить складним, оскільки норми вказаного законодавства постійно змінюються, а часом навіть протирічать одна іншій. Тому вказана правова нестабільність розцінюється потенційним інвестором як один із суттєвих ризиків інвестування в агробізнес.
Навіть на етапі створення нового підприємства постають питання, яку вибрати організаційно-правову форму з урахуванням питань ефективності корпоративного управління компанією та подальшого оподаткування. Низка юридичних питань постає і при придбанні вже існуючих компаній. Так, перед купівлею корпоративних прав в підприємстві перш за все необхідно виявити та оцінити існуючі ризики, як наприклад наявність судових спорів навколо підприємства, існування обтяжень на майно.
Враховуючи вказані обставини, на етапі створення нової або придбання діючої сільськогосподарської компанії необхідна допомога адвоката, що спеціалізується на наданні юридичних послуг агробізнесу.
Команда АО WinnerLex об’єднала кращих адвокатів, які здійснюють комплексний юридичний супровід діяльності сільськогосподарських товаровиробників та переробних підприємств різних галузей агропромислового комплексу. Наші адвокати розуміють яким чином ведеться бізнес у аграрному секторі, тому ми пропонуємо найкращі шляхи вирішення юридичних питань.
Підбір оптимальної організаційно-правової форми ведення аграрного бізнесу;
Розробка статутних та інших корпоративних документів щодо створення та реєстрації аграрного бізнесу, правовий супровід взаємодії з органами влади;
Реєстрація сільськогосподарських компаній різних організаційно-правових форм;
Налагодження корпоративного управління в сільськогосподарському бізнесі;
Податкове планування діяльності агробізнесу;
Правовий аудит (Due Diligence) сільськогосподарських підприємств перед придбанням;
Супровід угод по відчуженню та набуттю корпоративних прав. Оформлення придбання єдиного (цілісного) майнового комплексу;
Отримання дозволів Антимонопольного комітету України на концентрацію;
Консультування з питань оподаткування, виявлення та мінімізація можливих юридичних ризиків пов’язаних з купівлею-продажом сільськогосподарського підприємства, супроводження угод щодо купівлі-продажу активів.
Для реєстрації нового підприємства спочатку потрібно визначитись з організаційно-правовою формою, назвою, місцезнаходженням, КВЕД (видами економічної діяльності), розміром статутного капіталу та його розподілом між учасниками юридичної особи, та з особою яка буде керівником підприємства. На наступному етапі необхідно підготувати та подати відповідний пакет документів для проведення державної реєстрації створення юридичної особи. Одразу після подання документів реєстратор зобов’язаний надати опис поданих індивідуальних документів на якому є код доступу, за яким на сайті Міністерства юстиції України – https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search, після державної реєстрації, можна звантажити виписку та статут.
Якщо Ви вирішили створити сільськогосподарське підприємство в формі товариства з обмеженою відповідальністю, статут обов’язково має містити відомості про:
– повне та скорочене (за наявності) найменування товариства;
– органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття ними рішень;
– порядок вступу до товариства та виходу з нього.
Статут товариства може містити інші відомості, що не суперечать закону.
З моменту реєстрації підприємство перебуває на загальній системі оподаткування. Для реєстрації платником ПДВ, застосування спрощеної системи оподаткування (за наявності передбачених для цього законом підстав) потрібно підготувати та подати необхідні документи до відповідного податкового органу.
На стадії розпочатку переговорів між продавцем бізнесу і покупцем останній частіше за все лише в загальних рисах уявляє реальний склад активів продавця, правильність їх юридичного оформлення, фінансові показники діяльності, стан кредиторської та дебіторської заборгованості. Тому на цьому етапі сторонам важливо узгодити «дорожню карту» – базові умови майбутньої процедури з продажу та купівлі бізнес активів. Зокрема, слід прийти до взаємної згоди з таких елементів:
– орієнтовна вартість активів, їх склад, кількісні та інші істотні параметри бізнесу або активів;
– планована структура основної угоди купівлі-продажу активів, приблизні терміни укладення і реалізації такої угоди;
– інформація (документи), яка буде надаватися покупцеві, про бізнес (корпоративні права, активи і пасиви, інша важлива для покупця інформація), в якому обсязі і в які строки;
– погодження контактних осіб з обох сторін, відповідальних за підготовку угоди, надання документів для проведення юридичної, бухгалтерської та податкової перевірки.
Така домовленість сторін за результатами переговорів може бути оформлена в письмовому вигляді, наприклад, протоколом про наміри.
Наступним етапом після підписання протоколу про наміри є проведення правового аудиту (Due Diligence) бізнесу продавця з метою виявлення ризиків юридичного характеру для покупця.
Обсяг юридичного due diligence залежить від багатьох факторів, зокрема:
- корпоративної структури бізнесу(кількість юридичних осіб та їх організаційно-правові форми; наявність структурних підрозділів – філій, відділень, представництв);
- специфіки діяльності(наявність ліцензій та іншої дозвільної документації);
- складу активів і їх кількості(земельні ділянки; об’єкти нерухомості; виробниче обладнання; товари; сировина; транспорт; цінні папери; торговельні марки; об’єкти права інтелектуальної власності, права оренди та інших активів);
- стану фінансово-господарської діяльності(наявності кредитів (позик); порук (гарантій); іпотек (застав); боргових зобов’язань (векселів, облігацій);
- кількості поточних (невиконаних) договорів, в тому числі експортних або імпортних контрактів, укладених на суму, визначену покупцем як значну;
- кількості штатного персоналу;
- обсягу претензійно-позовної роботи(кількості поточних судових спорів, відкритих виконавчих проваджень).
Сільськогосподарське підприємство може бути створене у будь-якій організаційно-правовій формі, передбаченій законодавством (приватним підприємством, товариством з обмеженою відповідальність, приватним акціонерним товариством і т.д.).
У відповідності до закону інші учасники товариства з обмеженою відповідальністю мають переважне право на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі. Учасник товариства, який має намір продати свою частку третій особі, зобов’язаний письмово повідомити про це інших учасників товариства та поінформувати про ціну та розмір частки, що відчужується, інші умови такого продажу. Якщо жоден з учасників товариства протягом 30 днів з дати отримання повідомлення про намір учасника продати частку не повідомив письмово учасника, який продає частку, про намір скористатися своїм переважним правом, вважається, що такий учасник товариства надав свою згоду на 31 день з дати отримання повідомлення, і така частка може бути відчужена третій особі на умовах, які були повідомлені учасникам товариства.
Після укладання угоди про придбання частки в товаристві з обмеженою відповідальністю необхідно звернутися до державного реєстратора для проведення державної реєстрації змін, пов’язаних із зміною складу учасників юридичної особи.