Після вирішення питання про визнання в судовому порядку протиправним та скасування рішення митного органу про визначення митної вартості товару під час імпорту, на підставі якого було сплачено надмірні платежі у зв’язку із збільшенням митної вартості у порівнянні із першоначально заявленою митною вартістю під час декларування, постає питання про повернення надмірно сплачених до держбюджету платежів.
Рішення адміністративного суду про скасування рішення митниці щодо коригування митної вартості товарів є констатацією факту правильності митної вартості, визначеної декларантом, а отже – передумовою для висновку про надмірність сплати митних платежів.
Після набрання законної сили судовим рішенням на користь імпортера останній має право подати до митниці заяву про повернення надмірно сплачених коштів, до якої додається копія відповідного судового рішення та митної декларації, згідно якої відбувалося митне оформлення імпортованого товару. На підставі цих документів митниця повинна підготувати та подати до держказначейства висновок про повернення надмірно сплачених платежів, який є підставою для перерахування грошових коштів на поточний рахунок імпортера.
Порядок повернення коштів, які було сплачено декларантом, зазначено в Митному кодексу України, Податковому кодексу України, Бюджетному кодексі України, а також в Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів № 643, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 року.
Нажаль, як показує реальне життя, митниці нерідко безпідставно відмовляють у задоволенні таких заяв про повернення надмірно сплачених коштів чи протягом тривалого часу зволікають з розглядом згаданих заяв імпортерів. Через таку ситуацію імпортер не може повернути свої грошові кошти, оскільки без позитивного висновку митниці держказначейство перераховувати грошові кошти не буде.
Виходом з такої ситуації є звернення до адміністративного суду з позовом до митниці про зобов`язання митних органів розглянути заяву імпортера про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів у передбаченому законом порядку, або ж про зобов`язання митницю підготувати та подати відповідному територіальному управлінню Державної казначейської служби України висновок про повернення імпортеру надмірно сплачених до бюджету платежів: мита та податку на додану вартість. При цьому, друга позовна вимога є більш ефективним способом захисту, оскільки таким чином митниця буде зобов’язана вчинити конкретні дії, необхідні для повернення імпортеру зайво сплачених грошових коштів під час митного оформлення операції по імпорту товару.
Багаторічна успішна практика адвокатів АО WinnerLex по вирішенню митних спорів дозволяє нам ефективно оскаржувати незаконні рішення, дії чи бездіяльність митних органів.
представництво інтересів у митних органах і органах держказначейства під час вирішення питання про повернення надмірно сплачених платежів;
складання заяв, запитів та інших документів правового характеру, необхідних для повернення надмірно сплачених платежів;
консультування з приводу повернення надмірно сплачених грошових коштів;
представництво інтересів Клієнта в судах по спорам щодо зобов`язання митних органів підготувати та подати відповідному територіальному управлінню Державної казначейської служби України висновків про повернення імпортеру надмірно сплачених до бюджету платежів.
Рішення адміністративного суду про скасування рішення митниці щодо коригування митної вартості товарів є констатацією правильності митної вартості, визначеної декларантом, а отже – передумовою для висновку про надмірність сплати митних платежів.
Декларант, після прийняття судом рішення про визнання дій митного органу незаконним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови, яке набрало законної сили, повинен його перш за все отримати.
Декларанту слід пам’ятати, що у нього не повинно бути податкової заборгованості, оскільки такий борг стане перепоною для повернення надмірно сплачених платежів на цілком законних підставах.
До заяви про повернення надмірно сплачених платежів, крім копії митної декларації, по якій було сплачено кошти у надмірному розмірі, також додають і копію рішення суду, відповідно до якого рішення митного органу про визначення митної вартості товару було скасовано.
За судовою практикою суди не застосовують такого способу захисту прав імпортера на повернення цих коштів саме як стягнення надмірно сплачених митних платежів, у разі, коли митниця безпідставно відмовляється скласти висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів. У разі протиправного нерозгляду митницею заяви імпортера про повернення надмірно сплачених митних платежів найбільш поширеним способом судового захисту є зобов’язання митницю розглянути таку заяву згідно вимог законодавства або зобов`язання митницю надати висновок до відповідного управління Державної казначейської служби про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Відповідно до вимог ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України, а також Порядку № 643, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 18.07.2017 року.
Після набрання законної сили судовим рішенням про визнання протиправним рішення митниці про визначення митної вартості, на підставі якого було сплачено кошти у надмірному розмірі, необхідно отримати на руки судове рішення та підготувати заяву про повернення надмірно сплачених платежів.
До заяви необхідно додати завірену належним чином копію рішення суду про визнання протиправним та скасування рішення щодо коригування митної вартості товарів та завірену копію митної декларації, на підставі якої розмитнювався товар. При цьому слід пам’ятати, що наявність податкового боргу стане причиною відмови митним органом в поверненні грошових коштів, тому повернення з бюджету надмірно сплачених платежів є можливим лише за відсутності податкового боргу у декларанта.
Митний орган готує протягом двадцяти днів висновок до відповідного управління Державної казначейської служби про повернення надмірно сплачених митних платежів, яке перераховує грошові кошти на поточний рахунок імпортера, вказаний в заяві про повернення надмірно сплачених сум митних платежів.