Виявлення податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами є важливим елементом превентивних дій щодо юридичного захисту діяльності підприємства.
Податкові ризики під час укладання договорів та у роботі з контрагентами – це насамперед ризики пред’явлення до підприємства претензій податкових органів у зв’язку з виявленням порушень податкового законодавства у господарських операціях та/або їх оформленні. Досить часто у своїй практиці ми стикаємося з тим, що договірна робота та оформлення господарських операцій на підприємстві ведеться менеджерами, у кращому разі бухгалтерами, які не мають, що природно, всієї повноти знань практичного застосування податкового законодавства.
У таких випадках податкові ризики під час укладання договорів можуть виникнути просто тому, що підприємством використовуються шаблони договорів з Інтернету, або підписуються договори, надані контрагентами, без їх належного аналізу та врахування обставин та ризиків конкретних угод та господарських операцій. Аналогічно справи і з складанням первинної документації з оформлення господарських операцій.
Ці та інші фактори в сукупності призводять до того, що допущені підприємством помилки у договірній роботі та роботі з первинною документацією виявляються податковими органами під час проведення перевірок та кваліфікуються як порушення податкового законодавства. Внаслідок цього підприємству можуть донарахувати податкові зобов’язання, штрафні санкції, що вимагатиме оскарження таких донарахувань в адміністративному чи судовому порядку, щоб уникнути значних фінансових втрат.
Щоб уникнути подібних проблем перевірка податкових ризиків у договорах та роботі як з новими контрагентами, так і з постійними діловими партнерами повинна проводитись на постійній основі.
Виявлення податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами може проводитись як у процесі підготовки до укладання кожної угоди так і в процесі її реалізації та оформлення первинних документів.
Також перевірку податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами можна проводити за певним комплексом вже наявних у підприємства договорів, у формі їхнього юридичного аудиту. Перевірка податкових ризиків проводиться податковими адвокатами Адвокатського об’єднання WinnerLex, які мають великий практичний досвід, у тому числі із захисту у податкових спорах. Це дозволяє оцінити податкові ризики під час укладання договорів з погляду практики застосування податкового законодавства податковими органами і навіть судами під час вирішення податкових спорів. Таким чином, перевірка податкових ризиків спрямована на те, щоб заздалегідь спрогнозувати ступінь ймовірності негативного “інтересу” податкової до певної господарської операції, а також перспективи захисту інтересів клієнта у разі пред’явлення до нього відповідних претензій з боку податкового органу.
Перевірка податкових ризиків в договорах і роботі включає в себе, зокрема, перевірку:
- податкового навантаження конкретної угоди;
- податкових ризиків у розрізі особливостей конкретної індустрії;
- належної податкової обачності контрагента;
- податкових ризиків роботи з ФОП;
- ризиків перекваліфікації цивільно-правових договорів у трудові;
- ризиків постійних представництв іноземних компаній;
- податкових ризиків при укладанні господарських договорів;
- ризиків порушення податкового законодавства платниками податків;
- ризиків ліквідації бізнесу, тощо.
Перед укладенням договору обов’язково перевіряйте свого контрагента в електронних базах даних ДФС України, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в Єдиному державному реєстрі судових рішень та інших відкритих джерелах, що містяться в мережі Інтернет, таким чином Ви зменшите ризик віднесення господарських операцій податковим органом до безтоварних або нереальних. Також важливою є інформація про наявність кримінальних проваджень щодо фіктивності підприємства, надання неправдивих відомостей при реєстрації юридичної особи, несплати податків, наявність спорів з приводу невиконання обов’язків за договорами.
При укладанні договору необхідно чітко прописувати його предмет, щоб було зрозуміло, яку послугу Ви надаєте і яким чином або який товар продаєте або виготовляєте. Крім того, необхідна наявність первинних документів, які підтверджують здійснення господарської операції, зокрема, якщо про підписання таких документів було зазначено у договорі.
Слід пам’ятати, що первинні документи, які підтверджують здійснення господарської операції мають містити обов’язкові реквізити: ініціали, посада та підпис особи, відповідальної за здійснення господарської операції, печатка підприємства (за наявності згадки про це у статуті), інакше такий документ не буде доказувати того, що товар/послуги фактично були отримані покупцем/замовником.
Якщо підрядник допустив порушення, за яке у договорі встановлено штраф, і таке порушення призвело до заподіяння збитків замовнику, то сума штрафу зараховується у суму компенсації збитків. Тому рекомендуємо у договорі підряду прямо встановити, що всі штрафи та суми пені не заліковуються у рахунок збитків, які підлягають відшкодуванню.
Перевірити податкові ризики в договорах та роботі з контрагентами можна, замовивши відповідну послугу у Адвокатського об’єднання WinnerLex. Наші податкові адвокати мають значний практичний досвід у захисті бізнесу у відносинах з податковими органами. Ми оперативно проведемо детальний аналіз як проектів, так і чинних договорів, а також первинної документації щодо виявлення у їх змісті або в самій схемі роботи між контрагентами елементів, які можуть викликати претензії з боку податкових органів.
Перевірка податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами, проведена своєчасно, допоможе уникнути різних негативних наслідків того, що допущені порушення будуть виявлені податковими органами із застосуванням відповідних санкцій.
Перевірку податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами можна провести на етапі оформлення угоди, вибору схеми оподаткування нової компанії чи проекту, або до проведення податкової перевірки.
Для проведення перевірки податкових ризиків у договорах та роботі з контрагентами можна звернутися безпосередньо до офісів Адвокатського об’єднання WinnerLex, які розташовані у Києві та Дніпрі, або зателефонувати нам за телефонами, вказаними на нашому сайті у розділі Контакти та внизу кожної сторінки сайту.