Останні роки юридична практика в Україні у сфері медичного права та фармацевтики набуває нового змісту, оскільки змінюється законодавство, що регулює відносини у медичній сфері, збільшується кількість приватних медичних закладів, змінюються стандарти якості при наданні медичних послуг, виготовленні та розповсюдженні лікарських засобів, набувають широкого розповсюдження такі медичні послуги, які раніше в нашій країні не були широко поширені.
При цьому, певні види медичних послуг в нашій країні недостатньо врегульовані на законодавчому рівні, як наприклад, пластична хірургія, сурогатне материнство тощо, що суттєво підвищує значення договорів у цих відносинах.
Інша особливість здійснення медичної практики в нашій державі обумовлена позицією судових органів в ситуаціях ненадання чи неналежного надання медичної допомоги пацієнтові. Якщо внаслідок таких дій останньому завдана шкода каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, то застосовуються правила як про договірну, так і деліктну відповідальність, тобто у такому випадку судді наполягають, що виконавець – медичний заклад має нести відповідальність, передбачену договором, а також відшкодувати завдану шкоду у повному обсязі (матеріальну і моральну) в силу закону.
Відтак, договірне регулювання надання певних медичних послуг за відсутності відповідних законів є максимально ефективним запобіжником багатьох можливих ризиків настання негативних наслідків.
Тема надання чи доступу до лікарської інформації утворює ще одну низку проблем у відносинах лікар – пацієнт. Тут і виокремлення права доступу до інформації, як права пацієнта, яке медичний заклад має забезпечувати, а з іншого боку, збереження лікарської таємниці та право на законне її розголошення.
Репутаційні ризики у відносинах з пацієнтом також нерідко виникають через те, що колишні пацієнти після незадоволення наданою медичною послугою іноді намагаються відновити «справедливість» у самий простий та доступний спосіб – поширення чуток, негативної інформації про заклад або лікаря. На заваді таких дій стає судовий захист честі, гідності та ділової репутації медичного працівника чи закладу.
Багато проблем правового характеру лежить у площині, пов’язаній із лікарськими препаратами під час їх реклами та споживання. Реклама – це потужний двигун, що сприяє торгівлі, проте з лікарськими засобами він має певні обмеження у застосуванні, а іноді й заборони.
Так, наприклад, реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, забороняється. У той же час, рішення про віднесення лікарського засобу до лікарських засобів, рекламування яких заборонено, приймається під час державної реєстрації (перереєстрації).
У зв’язку з тим, що медична сфера перебуває під посиленим наглядом з боку держави, актуальним юридичним питанням для медичних закладів є супровід перевірок Міністерства охорони здоров’я України та інших контролюючих органів, оскільки за наслідками виявлених під час перевірок порушень на медичний заклад можуть бути накладені значні штрафи або навіть анульована ліцензія на медичну практику. Але і у такому випадку залишається можливість оскарження таких негативних для медичного закладу рішень в адміністративному чи судовому порядку.
АО Winnerlex надає комплексне юридичне супроводження медичним установам та фармацевтичним компаніям у відносинах з пацієнтами, контрагентами та контролюючими органами, а також у спірних моментах, пов’язаних із рекламою лікарських засобів та похідних питаннях.
надання юридичних консультацій в сфері медичного та фармацевтичного права;
комплексне юридичне супроводження діяльності медичних установ/лікарів;
реєстрація медичних закладів;
супровід отримання ліцензії на медичну практику;
складання проектів локальних актів медичного закладу;
розробка договорів у медичній та фармацевтичній сфері, у тому числі про надання медичних послуг, про купівлю-продаж лікарських засобів;
представництво інтересів медичних закладів у конфліктних ситуаціях з пацієнтами;
супровід перевірок медичних закладів контролюючими органами;
представництво інтересів медичних закладів/лікарів в судах;
реєстрація і захист об’єктів інтелектуальної власності у сфері медицини;
юридичний супровід рекламування лікарських засобів та медвиробів;
представництво інтересів лікарів у кримінальному процесі на стадії реєстрації кримінального провадження, здійснення досудового слідства та судового розгляду справи, оскарження вироків.