Успадкування бізнесу є однією з найскладніших категорій спадкових справ. Даний вид спадкування має свою специфіку, яка полягає в тому, що, окрім самих спадкоємців, зачіпає і інтереси ділових партнерів померлого. Якщо раніше спадкування бізнесу було досить рідкісним явищем, то зараз є тенденція до збільшення такої категорії спадкових справ. У зв’язку з недосконалістю цивільного законодавства виникає ціла низка питань в даній сфері.
Слід звернути увагу, що отримуючи бізнес у спадок, спадкоємець бере на себе не лише майнові права спадкодавця, але і певні зобов’язання та відповідальність, пов’язані з фінансово-господарською діяльністю фірми.
Для того, щоб правильно оформити успадкування бізнесу та мінімізувати пов’язані з цим можливі ризики, спадкоємцям доцільно звертатися до фахівців, які спеціалізуються на вирішенні подібних питань.
консультація з питань оформлення спадкування бізнесу;
оформлення необхідних документів для набуття правонаступником права корпоративної участі в товаристві;
супровід набуття спадкоємцем права на спадщину;
представництво інтересів в суді по справах про спадкування бізнесу.
Якщо перед Вами постало питання прийняття бізнесу у спадок, перш за все необхідно визначити повний перелік майна спадкодавця для того, щоб знати, на що Ви можете претендувати при прийнятті спадщини. Якщо точний склад майна, що належало спадкодавцеві, невідомий, слід звернутися до нотаріуса, який має право надсилати офіційні запити як до державних органів, так і до приватних організацій. Після визначення переліку майна, яке належало спадкодавцеві, необхідно вжити заходів для збереження зазначеного майна до того часу, коли Ви стане його повноправним власником.
Важливо пам’ятати, що спадкоємцями є лише ті особи, які зазначені у свідоцтві про право на спадщину – винятковому документі, який підтверджує таке право та видається тільки після закінчення 6-місячного строку з дня відкриття спадщини.
Для того, щоб полегшити своїм майбутнім спадкоємцям набуття бізнесу у спадок є доцільним розглянути питання складання юридично грамотного заповіту, у якому визначити порядок спадкування бізнес-активів. Складаючи заповіт, спадкодавцю варто чітко визначити всіх спадкоємців, ураховуючи інтереси тих осіб, право на частку спадщини яких гарантоване законом. Також у документі слід перелічити всі активи, що заповідаються.
У статуті товариства варто передбачити механізм спадкування корпоративних прав, а також укласти корпоративну угоду, в якій закріпити особливості керування товариством на час оформлення спадщини. Також варто встановити формулу визначення вартості корпоративних прав після проведення переоцінки основних фондів з обов’язковим складанням балансу на дату смерті та на дату отримання спадщини, і визначенням, яка вартість повинна братись для розрахунку.
Непоодинокими є випадки, коли інші учасники господарських товариств відмовляють спадкоємцям щодо вступу в товариство замість померлого. В такому випадку спадкоємець може отримати свою частку у статутному капіталі підприємства в грошовій або натуральній формі. При цьому розмір частки у майні товариства має дорівнювати розміру частки статутному капіталі товариства, яка належала спадкодавцеві на день його смерті.
Спадкоємець (правонаступник) може самостійно звернутись до державного реєстратора із заявою про вступ до товариства без будь-якої згоди інших учасників товариства, яким залишається лише час від часу перевіряти ЄДР чи не змінився склад учасників їхнього товариства.
В такому випадку майбутні дії учасників товариства залежать від розміру частки у статутному капіталі товариства, яка належала померлому учаснику.
Якщо частка померлого учасника становила менше 50%, а протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини спадкоємці такого учасника не подали заяву про вступ до товариства, товариство може виключити учасника з товариства. Тобто, враховуючи, що строк на прийняття спадщини за загальним правилом становить 6 місяців, через півтора року з моменту смерті учасника інші учасники можуть його виключити, якщо спадкоємці не втупили до товариства. Таке рішення приймається без врахування голосів учасника, який виключається. Фактично статусу учасника товариства позбавляють вже померлу особу. В такому випадку спадкоємці отримують ринкову вартість частки спадкодавця. Якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50% або більше, товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства.
До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. При цьому, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Також слід зазначити, що не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Тому у разі, якщо обтяження і проблеми бізнесу, який входить до складу спадщини, перевищують цінність активів такого спадку, спадкоємець має право відмовитися від прийняття такого спадку.