На сьогоднішній день у сфері ІТ існує проблема захисту авторського права на результати комп’ютерного програмування (на будь-якій мові і в будь-якій формі, включаючи вихідний текст і об’єктний код), адже цей специфічний об’єкт інтелектуальної власності охороняється як літературний твір, проте має свої особливості, які потребують окремого регулювання.
При тому, що авторське право на ПЗ виникає в момент його фактичного створення та не потребує обов’язкової державної реєстрації, автори досить часто стикаються з проблемами під час доведення авторства на комп’ютерну програму. Наприклад, якщо автором не було зафіксовано свої ініціали на оригіналі примірника або у вихідному коді комп’ютерної програми, то в разі звернення до суду з метою захисту права інтелектуальної власності на софт, існує ризик відмови у задоволенні позовних вимог, так як у автора будуть відсутні докази створення такої комп’ютерної програми.
Незважаючи на презумпцію авторства, одним із найефективніших способів захисту авторського права на комп’ютерну програму є реєстрація такого авторського права. Свідоцтво про реєстрацію авторського права є гарантією вільного володіння та користування комп’ютерною програмою, без можливості посягання на неї іншими особами, а у разі будь-якого посягання на софт – є беззаперечним аргументом права власності на комп’ютерну програму.
Крім того, реєстрація авторського права на комп’ютерну програму з допомогою юриста не потребує багато часу та затрат, адже завдяки професіональному підходу та багаторічній практиці спілкування з державними органами, спеціалісту у сфері ІТ вдається якісно та швидко здійснити процедуру отримання свідоцтва про право власності без відволікання автора від його справ.
Фахівці АО WinnerLex довгий час здійснюють юридичне супроводження захисту авторського права на комп’ютерні програми та вибудували свою власну систему надання юридичних послуг, що забезпечує Клієнту абсолютну впевненість та повний юридичний захист при веденні ІТ-бізнесу.
- повне супроводження процедури реєстрації авторського права;
- надання усних та письмових консультацій з питань захисту авторського права;
- супроводження судових спорів в судах усіх інстанцій щодо спорів, пов’язаних з захистом авторського права;
- супроводження передачі майнових прав;
- оформлення трудового договору на створення комп’ютерної продукції;
- юридичне супроводження реєстрації внесення змін до комп’ютерної програми;
- складення договору про створення продукту на замовлення;
- складення договору про передачу прав на використання комп’ютерної програми.
Якщо Ви підписуєте цивільно-правовий договір із ІТ-спеціалістом, то прописуйте у цьому договорі один обов’язковий аспект: хто буде мати авторське право на комп’ютерні програми, коди і тому подібне; крім того, необхідно зазначати у договорі чи може бути такий продукт передано до третіх осіб та чи можлива зміна програми, наприклад, без повідомлення про зміну автора такої програми.
Якщо софт створено працівником, який працює за трудовим договором, тобто, при виконанні такої роботи він виконував свої обов’язки, а також виконував поставлене перед ним завдання, у такому випадку працівник за трудовим договором буде визнаним автором на софт. Проте, такий працівник може передати свої авторські права на софт роботодавцю, але у такому випадку, лише роботодавець буде мати авторське право на даний продукт.
Якщо софт було створено виконавцем за винагороду на підставі цивільно-правового договору, то в такому випадку потрібно у договорі прописати про те, хто ж буде мати авторське право на виготовлений продукт, для того, щоб у майбутньому між сторонами не виникло непорозумінь чи конфлікту.
Якщо Ви маєте право власності на софт, то можете, наприклад, продати або ж подарувати його, за Вашим бажанням будь-якій іншій особі фізичній чи юридичній. У такій ситуації Ви повинні зареєструвати договір, у якому підтверджуєте бажання передати право власності на софт комусь, тоді всі майнові права на дану комп’ютерну програму будуть передані.
Якщо авторське право на софт зареєстровано, то заявнику видається свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір – документ, який підтверджує автора комп’ютерної програми. Отримати свідоцтво можливо заявником самостійно, його уповноваженим представником (за довіреністю) або ж листом на адресу, яка зазначена у заяві.
Державна реєстрація авторського права на софт триває три місяці. Такий строк починається з дня подання заявки про реєстрацію до Міністерства економіки України.
У випадку невідповідності заявки на реєстрацію авторського права вимогам розділів 2 і 3 постанови КМУ “Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір” № 1756 від 27.12.2001 року, заявнику надсилається вмотивоване рішення про відмову у реєстрації авторського права на комп’ютерну програму.
Виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти:
відтворення творів
будь-яке повторне оприлюднення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оприлюднення
переклади творів
переробки, адаптації, аранжування та інші подібні зміни творів
включення творів як складових частин до збірників, антологій, енциклопедій тощо
розповсюдження творів шляхом першого продажу, відчуження іншим способом
подання своїх творів до загального відома публіки таким чином, що її представники можутьздійснити доступ до творів з будь-якого місця і у будь-який час за їх власним вибором тощо.