Супроводження продажу стартапа
Нещодавно в Україні за ініціативою Кабінету Міністрів України був започаткований Український фонд стартапів (УФС), головною місією якого є підтримка інноваційних проектів та допомога українським підприємцям створювати успішні глобальні компанії. Якщо говорити мовою українського законодавства, стартап – це суб’єкт господарювання – юридична особа або фізична-особа підприємець (ФОП), діяльність якого, спрямована на випуск на ринок нових або вдосконалених технологій, товарів, послуг, організаційно-технічних рішень виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру. Тобто, мова йдеться про інноваційну діяльність в її традиційному розумінні.
Етапи розвитку стартапів або інноваційної діяльності згідно з загальноприйнятою до застосування у всьому світі моделлю складаються з наступних стадій: посівної стадії (seed stage), стадії запуску (startup stage), стадії зростання (growth stage), стадії розширення (expansion stage) і стадії «виходу» (exit stage).
Будь-яка з цих стадій може вимагати інвестування – вкладення майнових та інтелектуальних цінностей, в результаті якого створюється прибуток (доход) та/або досягається ефект заради якого він створювався.
З точки зору практичної реалізації процесу інвестування можна стверджувати, що він опосередковується шляхом певних операцій у вигляді продажу такого суб’єкта господарювання (стартапу) та/або зміни корпоративної структури стартапу.
Створення, продаж стартапу, зміна його корпоративної структури – це дії, які мають вчинятися у повній відповідності до закону, щоб набувати ознак правомірності та уникати ситуацій визнання їх незаконними чи недійсними. Саме тому юридичне супроводження процедури укладення, оформлення правочинів на всіх вище перелічених етапах потрібно довіряти лише справжнім професіоналам.
Фахівці АО WinnerLex мають багатий практичний досвід роботи у сфері ІТ, вибудували власну систему якісного юридичного супроводження ІТ-бізнесу з максимальним позитивним результатом для Клієнта.
Досвід роботи: 19 років Спеціалізація: супровід складних судових спорів, податкова, митна та антимонопольна практика, агроправо, ІТ та M&A
Досвід роботи: 21 рік Спеціалізація: супровід господарських, цивільних, трудових та адміністративних спорів, енергетика
Досвід роботи: 11 років Спеціалізація: податкові та митні спори, супровід податкових перевірок, корпоративні спори, договірна діяльність
Досвід роботи: 6 років Спеціалізація: господарське та цивільне право, податкова та митна практика, корпоративне право
Досвід роботи: 11 років Спеціалізація: супровід господарських, цивільних, трудових та адміністративних спорів, перевірки
Консультування стосовно юридичної складової створення, продажу стартапу, зміни його корпоративної структури;
Здійснення правового аудиту відповідності законодавству процесу створення стартапу, його корпоративної структури;
Юридичне супроводження процедури проведення правочинів з відчуження корпоративних прав;
Надання рекомендацій щодо адаптації корпоративної структури стартапу з урахуванням інтересів Клієнта;
Оцінка ризикованості правочину щодо купівлі-продажу стартапу.
Варто розуміти, що особа стає носієм корпоративних прав з моменту набуття права власності на акції АТ або вступу до складу учасників інших юридичних осіб. Тому рішення органів юридичної особи, прийняті до вступу цієї особи до складу її учасників або придбання нею акцій, не можуть бути визнані такими, що порушують її корпоративні права.
Закон не пов’язує момент виникнення права участі у ТОВ або ТДВ з моментом державної реєстрації відповідних змін у складі учасників ТОВ або ТДВ. Водночас згідно з положеннями статті 89 ЦК України відомості про зміни у складі учасників ТОВ або ТДВ підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру. Правові наслідки наявності або відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному реєстрі визначено статтею 10 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”.
Закон виходить з презумпції легітимності рішень органів управління юридичної особи, тобто зазначені рішення вважаються такими, що відповідає закону, допоки судом не буде встановлено інше.