Для успішного функціонування бізнесу виникає необхідність у створенні внутрішньої структури компанії, побудові схеми відносин між працівниками та підрядниками, інвесторами. Нерідко невдале структурування ІТ-бізнесу стає причиною надмірної уваги податкових органів до компанії, наслідком чого може бути донарахування податкових зобов’язань або визнання структури бізнесу «сірою». І навпаки, правильне структурування бізнесу впливає на приваблення клієнтів та інвесторів, оптимізацію податкового навантаження.
На даний час сталі декілька моделей структури ІТ-компаній в Україні. Наприклад, компанія укладає одночасно з декількома розробниками девелоперами, які зареєстровані ФОП-ами відповідно до українського законодавства, договори про надання послуг. Незважаючи на те, що дана модель є досить зрозумілою та зручною у використанні, існують ризики перекваліфікації цивільно-правових відносин у трудові.
Ще простішою у використанні моделлю структурування ІТ-бізнесу в Україні є укладення договору між іноземною компанією-замовником та одним виконавцем. Девелопер у даному випадку є головною особою, яка бере на себе відповідальність за розробку проекту, розподіляє навантаження, регулює вчасність виконання роботи.
Модель, де іноземна компанія виступає замовником української компанії, а українська компанія, в свою чергу, укладає договори про надання послуг щодо розробки ПЗ з девелоперами, коворкінгу тощо також знайшла своє місце у сфері ІТ-бізнесу. Незважаючи на зручність використання даної моделі як замовниками, так посередниками і виконавцями, існує ризик проведення великої кількості перевірок контролюючими органами у випадку, якщо усі ФОП-и будуть постійно знаходитися у приміщенні української компанії. Адже у такому випадку, на думку податкового органу, постійна фактична присутність фізичної особи у приміщенні певної компанії є ознакою трудових відносин.
Найбезпечнішою відповідно до українського законодавства є модель, коли іноземна компанія -замовник укладає договір на програмне забезпечення з українською компанією, яка має найманих працівників. У даному випадку ситуація цілком правильна у розумінні контролюючих органів, адже трудові відносини між роботодавцем та працівником є абсолютно законними та вигідними для держави, але не вигідними для компанії-посередника як з точки зору витрат коштів, так і з точки зору витрат часу. Але ця модель також має ряд недоліків, як у податковому полі, так і стосовно захисту авторського права тощо.
Юристи АО WinnerLex надають послуги повного юридичного супроводження ІТ-сфери, у тому числі по структуруванню IT-бізнесу, адже завдяки багаторічному досвіду роботи у даній сфері ми вибудували власну ефективну стратегію захисту прав та інтересів своїх клієнтів. Завдяки ґрунтовним знанням та практичному досвіду, наші спеціалісти забезпечать здійснення структурування ІТ-компанії так, щоб їх діяльність в Україні була максимально ефективною та безпечною з точки зору закону.
- Надання консультацій щодо структурування ІТ-бізнесу
- Комплексне юридичне супроводження діяльності ІТ-бізнесу
- Підбір моделі структурування ІТ-компаній в Україні
- Підбір системи оподаткування для ІТ-компанії
- Податкова оптимізація ІТ-компаній
- Складення договорів про надання послуг з девелоперами
- Юридичне супроводження відносин з найманими працівниками
При укладанні договору про надання послуг з ФОП-ом, необхідно звернути увагу на відмінність цивільно-правового від трудового договору. Адже у цивільно-правовому договорі не потрібно вказувати робочий графік, будь-які відомості чи дані про те, що працівник ознайомлений із правилами внутрішнього трудового розпорядку, будь-якими внутрішніми документами чи інструкціями підприємства.
Якщо цивільно-правовий договір буде мати ознаки трудового – контролюючий орган зможе перекваліфікувати ФОП-а у штатного працівника, що тягне за собою відповідальність – сплату штрафу за неоформлення працівника відповідно до вимог трудового законодавства.
Якщо потрібно вирішити питання із орендою приміщення для ФОП-ів, слід знати, що на даний момент в Україні великої популярності набирає коворкінг – спільне орендування офісу людьми, які мають різну сферу занять. Перевагами коворкінгу є можливість оренди робочого місця на будь-який термін і, звісно ж, це фінансово вигідніше, ніж винаймати одній людині цілий офіс.
За згоди замовника, одним із способів вирішення орендного питання є використання девелоперами обладнання замовника, яке необхідне для надання послуг з програмного забезпечення за укладеним договором.
При взаємовідносинах між замовником, посередником та девелоперами або найманими працівниками виникають ризики розголошення інформації з обмеженим доступом у процесі таких комунікацій. Радимо укладати у таких випадках NDA – Угоду про нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації з метою захисту своїх прав та інтересів.
Згідно пункту 26.1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України, до 1 січня 2023 всі операції з постачання платником податків програмної продукції звільняються від оподаткування ПДВ.
Іноземна компанія не зареєстрована в Україні як суб’єкт господарювання, а відтак не може здійснювати жодної господарської діяльності на її території.
Ні. Здійснювати господарську діяльність з надання будь-яких послуг в Україні може лише зареєстрований суб’єкт господарювання. У протилежному випадку, ІТ-спеціаліста, який здійснює господарську діяльність з надання послуг по розробці програмного без реєстрації ФОП-ом, може бути притягнуто до відповідальності.
Так, використання спрощеної системи оподаткування можливо для ФОП-ів, які знаходяться на 2 та 3 групі.