За останні часи увага з боку державних органів, особливо податківців, суттєво зросла до ІТ-бізнесу. Причинами такої уваги є розвиток ІТ-сфери в Україні. За останніми даними, біля 20 % усіх послуг, що експортуються з України, так чи інакше пов’язані з інформаційними технологіями, а суми надходжень від ІТ-бізнесу до бюджету у виді податків швидко збільшуються. Наслідками цих процесів є постійне зростання кількості податкових перевірок ІТ-фірм, що тягне за собою і негативні наслідки у вигляді донарахування сум податкових зобов’язань та застосування штрафних санкцій до ІТ-компаній за порушення податкового законодавства.
З одного боку, є очевидним, що суб’єкти господарювання при веденні бізнесу повинні дотримуватися вимог податкового законодавства, і ІТ-бізнес не є виключенням.
З іншого боку, податкові органи самі часто допускають порушень законодавства, переслідуючи одну мету – за будь-яких обставин збільшити суми надходжень до бюджету, у тому числі шляхом адміністративного тиску на ІТ-бізнес, здійснення незаконних дій та прийняття неправомірних рішень. Отже, у зв’язку з вказаними обставинами податкові консультації для IT захистять від зловживань з боку податкових органів.
Також, є доволі зрозумілим намагання бізнесу оптимізувати податкове навантаження на свої компанії в рамках, дозволених законом, оскільки ефективність бізнесу пов’язана не тільки зі збільшенням рівня доходів, але і зі зменшенням законним шляхом рівня своїх витрат.
Тому доволі актуальним для ІТ-бізнесу є юридичне супроводження податкових питань не лише під час перевірок податківців, а і під час здійснення господарської діяльності загалом.
Отже, зважаючи на специфіку діяльності ІТ-компаній, податкові органи звертають все більше уваги на дотримання ними правил оподаткування. Тому для того, щоб запобігти порушенням податкового законодавства, обґрунтовано користуватися податковими пільгами для ІТ-компаній, доцільно користуватися допомогою досвідчених фахівців у галузі податкового права.
Однією з основних практик АО Winnerlex є саме податкове право. У нашій команді працює група досвідчених юристів та адвокатів з податкових питань, які регулярно проводять податкові консультації для IT. Тому ми знаємо систему роботи податківців зсередини та бачимо всі їх помилки, що дозволяє нам ефективно вирішувати найскладніші питання наших Клієнтів, пов’язанні з оподаткуванням.
консультації щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій на постачання програмної продукції;
консультації щодо податкових пільг зі сплати ПДВ для операцій з постачання програмної продукції;
консультації щодо відпрацювання ризиків податкової перекваліфікації ФОП у штатних працівників;
консультації щодо податкового планування суб’єкта господарювання у сфері ІТ;
консультації щодо особливостей оподаткування доходів ІТ-спеціалістів;
консультування щодо вибору системи оподаткування.
Більшість операцій у даній сфері, зважаючи на свою специфіку, не є об’єктом оподаткування ПДВ, тому суб’єкту господарювання перед початком своєї діяльності необхідно визначитися із конкретним напрямком своєї діяльності та прийняти рішення про те, чи варто йому реєструватися платником ПДВ чи ні. Також, суб’єкт господарювання, який здійснює свою діяльність у сфері ІТ, повинен зареєструватися платником ПДВ у випадку, якщо загальна сума за здійснення операцій (операції, по яким підлягає сплаті ПДВ) за рік перевищує суму у розмірі 1 мільйона гривень.
Суб’єкти господарювання – юридичні особи, які здійснюють діяльність у сфері ІТ, можуть обирати спрощену систему оподаткування 3 групи лише у тому випадку, якщо обсяг їх доходу за рік не є більшим ніж 5 мільйонів гривень.
Якщо придбання послуг відбувається нерезидентом у суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність у сфері ІТ та зареєстровані, здійснюють свою діяльність на території України, то такі операції не будуть оподатковуватися ПДВ, як зазначено у п. 3 статті 186 Податкового кодексу України Тобто, у даному випадку послуги постачаються за кордон, а не на території України, оскільки у цьому випадку місцем постачання послуг є країна, де знаходиться нерезидент-замовник.
При укладанні цивільно-правового договору про виконання роботи/надання послуг з ІТ-спеціалістом не потрібно сплачувати податки із заробітної плати, такі як ПДФО,ЄСВ та військовий збір. Натомість, у випадку укладання цивільно-правового договору необхідно звертати увагу на його зміст та сутність, щоб при перевірці податківців не відбулося перекваліфікації ФОП у штатних працівників, адже у такому випадку роботодавцю доведеться сплачувати значний штраф.
Звичайно, у даному випадку така норма є імперативною, адже платнику податків не надається право вибору. У разі здійснення ІТ-компанією операції з постачання програмної продукції така операція не оподатковується податком на додану вартість.
Не важливо, ким здійснюється постачання комп’ютерної продукції, адже відповідно до норм Податкового кодексу України оподаткування податком на додану вартість у разі такого постачання стосується самої комп’ютерної продукції, а не особи, яка здійснює таке постачання.
У даному випадку не можна вважати, що таке постачання звільняється від оподаткування податком на додану вартість, адже постачання складової системи, обладнання, устаткування відноситься до категорії звичайних поставок товарів, тому і оподатковуватися такі господарські операції будуть на загальних підставах, зазначених у податковому законодавстві України.