Останнім часом рейдерство в Україні набуло загрозливих масштабів. Незважаючи на прийняття низки нормативних актів, направлених на посилення захисту права власності та покращення інвестиційного клімату в країні (наприклад, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», створення Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, закони серії «Маски-шоу стоп» тощо), кількість рейдерських атак залишається вкрай високою.
Об’єктами рейдерства частіше всього є сільськогосподарські підприємства (земельні ділянки), нерухоме майно високої вартості (комерційна чи виробнича нерухомість, елітне житло), високодохідні підприємства та підприємства з великою кількістю активів.
Вжиття певних превентивних заходів, таких як структурування бізнесу, захист інсайдерської інформації та комерційної таємниці, контроль кредиторської заборгованості, встановлення обмежень повноважень директора, створення ряду зобов’язань компанії перед іншими (дружніми) підприємствами, дозволить суттєво мінімізувати ризик вірогідності успішності рейдерських атак. Є очевидним, що краще здійснити ряд попереджувальних дій для зменшення можливості «недружнього поглинання» для того, щоб Ваш бізнес став занадто складним об’єктом для зазіхань з боку любителів незаконного збагачення за рахунок чужого майна, аніж потім боротися з наслідками рейдерської атаки. Звісно, здійснення превентивних заходів для зменшення ризику рейдерства потребує практичного досвіду та системних юридичних знань, тому для їх реалізації необхідно звернутися до кваліфікованого адвоката.
Тим паче професійна юридична допомога необхідна при здійсненні захисту від активних рейдерських атак, оскільки у такому випадку потрібно швидко розробити стратегію захисту від рейдерської атаки та ефективно втілити схему дій у життя.
Правовий аудит структури бізнесу (Due Diligence) для виявлення потенційних ризиків – слабких місць для рейдерських атак, а також розробки впровадження заходів антирейдерського захисту.
Розробка статутних та корпоративних документів, які передбачають запобіжні механізми проти рейдерства.
Зміна структури бізнесу для мінімізації ризиків рейдерських атак.
Створення зобов’язань між пов’язаними дружними компаніями, на підставі яких утворюються обтяження на майно та корпоративні права.
Активний правовий захист проти рейдерських атак шляхом залучення правоохоронних органів, оскарження незаконних дій в судовому та позасудовому порядку.
Для зниження ризиків рейдерської атаки у статуті підприємства слід передбачити пункт, який би передбачав, що всі реєстраційні дії від імені підприємства мають право ініціювати виключно певні особи (наприклад, директор чи засновник). Також необхідно, щоб інформація про обмеження здійснення реєстраційних дій була внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Якщо рейдерські дії були проведені за допомогою реєстраційних дій, слід звернутися до «антирейдерської комісії» при Мінюсті (Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації).
У випадку рейдерської атаки зверніться до правоохоронних органів із заявою про скоєний злочин. В рамках здійснення слідчих дій за Вашою заявою слідчий може отримати підроблені документи, інформацію про осіб, які організували або допомагали у виконанні рейдерського нападу. Також перед слідчим необхідно буде клопотати про здійснення заходів для збереження майна підприємства за допомогою вжиття заходів забезпечення в кримінальному проваджені, як приклад, арешту майна.
Негайно оскаржуйте до суду всі угоди, які від Вашого підприємства уклали рейдери. В рамках цієї дії необхідно подавати заяви про вжиття заходів забезпечення позову у вигляді заборони відчуження майна, коштів, що належать підприємству.
У разі рейдерської атаки слід активно взаємодіяти із засобами масової інформації. Потрібно негайно проводити прес-конференції, висвітлювати злочинні події, а також факти протидії захисту. Слід підіймати інформаційну хвилю, формувати бажане для Вас бачення у суспільства та представників влади на рейдерську атаку, вимагати покарання та звільнення з посад осіб, які допомагають рейдерам. За допомогою акціонерів та трудового колективу необхідно проводити мітинги, акції протесту. Мета – привернути увагу до рейдерського нападу та позбавити рейдерів будь-якої підтримки з боку представників влади.
Для зменшення вірогідності рейдерського захоплення підприємства є можливим вжити наступні заходи:
– привести корпоративні документи підприємства у відповідність до чинного законодавства
– побудувати правильну структуру корпоративного управління.
– здійснювати систематичний моніторинг та аналіз інформації про активи підприємства, про наявні судові справи, у яких фігурує підприємство.
– впорядковати систему обігу та зберігання інформації та документів на підприємстві.
– заручитися правовою допомогою професійного юриста.
Ви маєте право вирішувати питання подолання наслідків рейдерського захоплення та поновлення своїх прав у судовому порядку. Зокрема, можете оскаржити угоди, реєстраційні дії в суді, ініціювати накладення в межах судового провадження арешту на активи, установлення заборони проводити певні дії.
З метою захисту від рейдерського нападу, вчиненого шляхом проведення незаконних реєстраційних дій, окрім суду, можна звернутися із заявою про вчинений злочин до правоохоронних органів та зі скаргою – до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.