Необхідність в оскарженні податкового повідомлення-рішення (ППР) зазвичай виникає після проведення податковим органом перевірки. Незважаючи на попередній мораторій на деякі види податкових перевірок, з початку 2024 року їх активність відновлено. Отже, якщо ви читаєте цю сторінку, ймовірно, ви вже зіткнулися з наслідками податкової перевірки у вигляді відповідного рішення податкового органу – ППР.
Згідно з чинним законодавством, у податковому повідомленні-рішенні (ППР) обов’язково зазначаються суми грошових зобов’язань та штрафних санкцій, нарахованих за результатами проведеної перевірки.
Якщо ви не згодні з висновками податкового органу, викладеними в акті перевірки, або із сумами зобов’язань та штрафних санкцій, ви маєте законне право на оскарження ППР у Києві чи іншому місті України. Процедура оскарження податкових рішень може здійснюватися в адміністративному або судовому порядку, незалежно від вашого статусу – фізична особа-підприємець (ФОП) чи юридична особа.
Адміністративний порядок оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР)
Адміністративне оскарження ППР передбачає подання офіційної скарги на рішення податкового органу до контролюючого органу вищого рівня.
Судовий порядок оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР)
Оскарження ППР в судовому порядку полягає у зверненні до відповідного адміністративного суду з позовною заявою про визнання такого рішення податкової протиправним та його скасування.
Наразі підприємства, розташовані в Києві та Київській області, для оскарження ППР мають подавати позов до Київського окружного адміністративного суду.
Позов про скасування ППР у Дніпрі подається до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Важливо знати, що платник податків має право не сплачувати нараховані податковим органом суми зобов’язань протягом процедури оскарження податкового повідомлення-рішення. Таке податкове зобов’язання вважається неузгодженим, що унеможливлює настання відповідальності за його невиконання. Тому своєчасне звернення за допомогою для оскарження ППР шляхом подання скарги чи позову є надзвичайно важливим для захисту ваших прав.
Строки оскарження податкових повідомлень-рішень (ППР)
Строки оскарження ППР залежать від обраної процедури та інших важливих обставин. Так, скарга на податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку повинна бути подана протягом десяти календарних днів з дня його отримання.
Строк оскарження ППР до суду залежить від того, чи зверталися ви раніше зі скаргою на це рішення. Якщо адміністративне оскарження ППР не принесло бажаного результату, позов про скасування ППР необхідно подати до суду протягом одного місяця після розгляду скарги та отримання відповідного рішення. У випадку, якщо скарга на ППР не подавалася, оскаржити ППР в судовому порядку можна протягом трьох місяців після його отримання.
Звертаємо особливу увагу, що зазначені строки для звернення до суду з позовом про скасування ППР є максимальними. Однак, для максимального захисту ваших прав, краще звертатися до суду протягом десятиденного строку з дати отримання ППР або рішення за результатами розгляду скарги. В такому випадку розраховане за результатами перевірки податкове зобов’язання безсумнівно не буде вважатися узгодженим, і платник податків буде повністю убезпечений від ризиків, пов’язаних з виникненням податкового боргу та подальшим арештом активів.
Отже, правильне та оперативне оскарження рішення податкової за результатами проведеної перевірки є запорукою стабільної роботи вашого бізнесу та звільнення від сплати безпідставно нарахованих податкових зобов’язань. Водночас, як ви могли переконатися, подання скарги на ППР чи позову до суду вимагає глибоких та детальних знань податкового законодавства та адміністративного судового процесу. Саме тому кваліфікована юридична допомога є вкрай важливою.
Послуги податкових адвокатів АО «ВІННЕРЛЕКС» з оскарження ППР
Податкові адвокати АО «ВІННЕРЛЕКС» мають значний досвід у сфері захисту прав та законних інтересів платників податків від безпідставних податкових повідомлень-рішень (ППР), винесених за результатами податкових перевірок.
У випадку звернення клієнта, наші адвокати з податкових спорів АО «ВІННЕРЛЕКС» оперативно:
- проведуть ретельний аналіз отриманого ППР, акту податкової перевірки та первинної бухгалтерської документації;
- об’єктивно визначать перспективи успішного скасування ППР;
- визначать оптимальні строки, процедуру та ключові етапи оскарження податкового рішення;
- нададуть вичерпну консультацію щодо найбільш ефективної процедури та строків оскарження ППР;
- професійно складуть обґрунтовану скаргу до податкового органу вищого рівня;
- забезпечать повний юридичний захист ваших інтересів в адміністративному суді, починаючи від підготовки та подання позовної заяви до активної участі в судових засіданнях та отримання позитивного судового рішення.
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання, отримання акту (довідки) перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв’язку з відсутністю таких осіб за місцезнаходженням, посадові особи контролюючого органу складають відповідний акт, що засвідчуватиме вище наведені факти. Відмова від підписання акту перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов’язку сплатити грошові зобов’язання, визначені контролюючим органом за результатами перевірки.
У разі, коли платник податків у своїй скарзі або запереченні посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об’єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки, то ДФС України своїм наказом може призначити позапланову перевірку з питань, що стали предметом оскарження.
Дуже важливо дотримуватися встановлених строків для направлення заперечення на акт перевірки або скаргу на податкове повідомлення-рішення, адже Податковий кодекс не допускає направлення документів пізніше дозволених термінів.
У разі безпосередньої подачі заперечень до канцелярії контролюючого органу необхідно отримати відмітку про отримання від такого органу на другому примірнику заперечень. У разі надсилання заперечення поштою потрібно направляти документи цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.


Строки для подання заперечення та/або додаткових документів — 10 робочих днів з дня, що настає за днем отримання акта (довідки). Адресат подання — контролюючий орган, який проводив перевірку ПП. Строк розгляду заперечення — протягом 7 робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв’язку з необхідністю з’ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях).
Для оскарження податкового повідомлення-рішення потрібно звертатися адміністративного суду, причому за вибором позивача (тобто субєкта господарювання, який оскаржує податкове повідомлення-рішення) позов може бути поданий: до адміністративного суду за місцем перебування позивача (місцем проживання); до адміністративного суду за місцем перебування відповідача (тобто органу ДПС, чиє податкове повідомлення-рішення оскаржується).
Адреси та реквізити адміністративних судів можна дізнатися на офіційному сайті Судової влади України.
Для звернення до адміністративного суду з позовом слід керуватися нормами ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав. Проте в ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що іншими законами можуть установлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. У сфері оподаткування таким законом є Податковий кодекс України.. Так, згідно з п. 56.19 Податкового кодексу України, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення органу ДПС у будь-який момент після отримання такого рішення з урахуванням строків давності, передбачених ст. 102 ПК (тобто протягом 1 095 днів).Строк давності в 1 095 днів обчислюється з дня отримання платником податків оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.