Анна Винниченко – Амбасадор правової євроінтеграції в рамках проєкту “Готовність до захисту прав споживачів”
19.12.2024В Торгово-промисловій палаті України 9 та 10 грудня 2024 року було проведено тренінги «Захист прав споживачів у ЄС та взаємодія з українським законодавством». Проєкт ініційований Європейським Парламентом та організований Європейською Комісією.
Анна Винниченко – представниця Торгово-промислової палати України в Польщі, національний тренер, експерт з питань захисту прав споживачів та міжнародного торгового права за стандартами ЄС (сonsumer law) – розповіла про ризики торгівлі на території ЄС та про впровадження Європейських стандартів в Україні.
Ключові аспекти тренінгу:
- Основні положення українського законодавства про захист прав споживачів в порівнянні з правом ЄС.
- Імплементація Директиви 2011/83/ЄС про права споживачів та сфера дії європейського законодавства.
- Розбір реальних кейсів з торгівельної практики, аналіз інструментів та рішень для повсякденної бізнес-діяльності.
Чому сьогодні це важливо?
“На цей час, в Україні досі діє Закон України «Про захист прав споживачів» від 1991 року, – пояснює Анна Винниченко, яка також є засновником адвокатського об’єднання Winnerlex, – Верховна Рада України ухвалила новий Закон України «Про захист прав споживачів» від 2023 року, який набирає чинності через один рік з дня його опублікування – а саме 07.07.2024, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану. В новому законі імплементовано багато суттєвих нормативних директив ЄС про захист прав споживачів, які вже діють в ЄС, і з якими українцям ще тільки належить познайомитися. Тому важливо, щоб підприємці України були готові до нових змін”.
Законодавство ЄС про захист прав споживачів складається з різних законодавчих актів, прийнятих Європейським Союзом за останні 25 років і перенесених кожною країною-членом ЄС у своє національне законодавство. У 2017 році Європейська Комісія завершила оцінку, щоб перевірити, чи відповідають ці правила своєму призначенню. Основний висновок полягає в тому, що чинні правила повинні краще застосовуватися органами влади та бути більш відомими для бізнесу та споживачів.
Про проєкт “Готовність до захисту прав споживачів”
Проєкт “Готовність до захисту прав споживачів”, в рамках якого проводились тренінги для представників малого та середнього бізнесу, юристам та майбутнім тренерам, має на меті підвищити рівень знань продавців, зокрема МСП, щодо прав споживачів в ЕС та їхніх відповідних юридичних обов’язків, адже відповідальність за порушення вимог може складати 2 млн євро або 4 % річного обороту продавця.
Відтак під час тренінгу були охоплені найважливіші питання та ризики, з якими можуть зустрітися підприємства, що продають товари та послуги споживачам на території ЄС, зокрема:
- Чи можна виключити або обмежити застосування законодавства про захист прав споживачів ЄС при веденні торгівлі на території ЄС, у тому числі онлайн?
- Яка інформація має бути надана споживачеві з ЄС перед тим, як він оплатить товар на сайті.
- Які є обмеження щодо права на повернення товару чи відмову від послуг?
- Заміна товару чи ремонт? Чи знижка? Чи взагалі повернення товару? Що з цього має бути застосовано згідно з вимогами директиви про права на гарантію?
- «Чорний список» заборонених комерційних практик. 37 дій підприємця, які одразу спрямовують його у зону ризику. Наприклад, перепродаж квитків на заходи споживачам. Яка відповідальність за придбання квитків за допомогою автоматизованих засобів, щоб обійти будь-яке обмеження на кількість квитків?
- До якого органу в ЄС можна звертатися, щоб захистити свої права?
- Всі питання вирішуються через суд, чи можна звертатися до альтернативних позасудових органів, у тому числі онлайн?
По завершенню тренінгу, кожен учасник отримав сертифікат про базове ознайомлення з нормативними директивами ЄС про захист прав споживачів. Така база знань дає змогу підприємствам вже зараз виходити на Європейський ринок, враховуючи всі ризики торгівлі на території ЄС, та повністю бути готовим до реформ захисту прав споживача в України.
Партнери та підтримка проєкту “Готовність до захисту прав споживачів”.
Проєкт “Готовність до захисту прав споживачів” є загальноєвропейським проєкт, яким керує EUROCHAMBRES (Асоціація європейських торгово-промислових палат) у консорціумі з BEUC (Європейська організація споживачів) та SMEunited (Асоціація ремісників та малих і середніх підприємств у Європі). Проєкт фінансується Європейським Союзом за підтримки Європейської Комісії.