Facebook
Бізнес без юридичних бар'єрів

Реалізація ІТ-бізнесу має свою послідовність. Спочатку з’являється  ідея, так званий стартап, потім постає питання залучення інвестору, який вкладає кошти у розвиток стартапу. При позитивному результаті всі залишаються задоволені – інвестор отримує частку у статутному капіталі чи пакет акцій у компанії, яка приносить прибуток, а стартапер – втілення ідеї в реальність та додатковий дохід.

Процес фінансування проекту через венчурні фонди та інвестиційні компанії прийнято ділити на декілька етапів, так звані інвест-раунди – посівний раунд (seed-раунд для створення прототипу), раунд А (для створення комерційної версії), раунд В (для підтримки раннього зростання), раунд С (для «ривка» на ринку) і раунд D (для продажу стратегічному інвесторові і IPO ). В залежності від конкретного випадку, інвестор може проводити фінансування, реалізуючи всі раунди або лише один з них.

Слід зазначити, що всі інвест-раунди несуть в собі певну юридичну складову, яка потребує залучення кваліфікованих юристів для її належного забезпечення.

Так, щоб мати можливість продати інвестору частку в компанії-стартапі, її слід спочатку створити відповідно до вимог законодавства. Це, у свою чергу, потребує складення статутних документів, державної реєстрації юридичної особи, поставлення її на податковий облік.

Далі, під час попередніх переговорів з інвестором досягаються домовленості щодо суми та порядку здійснення інвестицій, участі інвестора у бізнес-структурі стартапу, його прав при прийнятті рішень. Всі ці моменти повинні, по-перше, не порушувати інтереси обох сторін, а по-друге, відповідати вимогам закону. Як правило, всі важливі умови майбутніх угод з інвестором відображаються у попередніх угодах, так званих Term Sheet.

Далі після підписання Term Sheet зазвичай розпочинається процес юридичної перевірки компанії-стартапу, так званий Due Diligence, коли юристи аналізують стан компанії з точки зору правильності оформлення статутних документів, інтелектуальної власності, договорів з співробітниками, клієнтських договорів, оскільки інвестор повинен переконатися, що у компанії немає суттєвих юридичних проблем, або оцінити наявні ризики. Нерідко така перевірка виявляє багато різного роду юридичних проблем і недоліків в оформленні статутних та інших корпоративних документів, про які сторона об’єкту інвестування може навіть не здогадуватися.

Після юридичного аудиту йде етап узгодження та підписання основних угоди між сторонами, які визначають умови здійснення інвестування (Investment Agreement) та входу інвестора у корпоративну структуру ІТ-компанії (Shareholders Agreement).

Отже, є очевидним, що під час інвест-раундів виникає велика кількість правових питань, вирішення яких потребує участі кваліфікованих юристів.

АО Winnerlex має значний досвід забезпечення юридичної підтримки і інвест-раундах, має свої напрацьовані інструменти, що дозволяє нам успішно вирішувати різноманітні правові питання, що виникають під час здійснення інвест-раундів.

Фахівці:
prev
next
Наші професійні переваги
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ ми надаємо правову підтримку бізнес-структурам різного напряму, відтак акумулюємо напрацювання ефективних рішень юридичних проблем бізнесу, у тому числі в ІТ-сфері
ДОСВІД у АО WinnerLex працюють адвокати, які спеціалізуються на різних галузях права, тому ми здатні провести комплексну правову експертизу юридичного питання, проаналізувавши ситуацію під різними кутами зору
ПРОАКТИВНІСТЬ бачимо можливі загрози, і захищаємо від можливих ризиків.
КОМПЕТЕНТНІСТЬ володіючи великим досвідом роботи в юридичній ІТ-сфері, наші юристи вирішують найскладніші ситуації. У своїй роботі ми застосовуємо нестандартний підхід до вирішення проблеми і власні методики, розроблені на підставі як законодавства і судової практики, так і нашого практичного досвіду, що дозволяє ефективно розв’язувати поставлені перед нами юридичні задачі.
ПРОФЕСІОНАЛІЗМ наші спеціалісти мають багаторічний досвід юридичного супроводження діяльності ІТ-бізнесу, тому ми розуміємо Ваші потреби як ніхто інший та маємо достатньо досвіду для успішного вирішення самих складних правових питань наших клієнтів.
ОПЕРАТИВНІСТЬ високий професійний рівень адвокатів дозволяє швидко розробити та втілити у життя стратегію захисту інтересів клієнта.
Поради адвоката:
prev
next
Відповіді на питання, які часто задаються
Чи обов’язково стартапу проходити всі раунди?

Не обов’язково. Інвест-раунди – це умовні етапи, які допомагають інвесторам розуміти стадію розвитку бізнесу, у який можна вкласти кошти,  а фрілансерам – напрям, який цікавить інвестора, свої помилки. Інвест-раунди дають зрозуміти, чи у вірному напрямку рухається фрілансер, тому кожен стартап може удосконалюватися та проходити всі інвест-раунди кілька разів.

Що являє собою так званий Term sheet?

Term sheet являє собою документ, що фіксує попередню «джентльменську» домовленість сторін щодо правових і фінансових параметрів майбутньої інвестиційної угоди та корпоративного договору. Метою документа є фіксація з інвестором всіх істотних умов, щоб звести до мінімуму розбіжності між сторонами під час укладання інвестиційної угоди та корпоративного договору.. Чим більш детально в term sheet  будуть описані основні умови, тим швидше і легше буде у майбутньому підписана основна угода. На етапі підписання term sheet  не слід погоджуватися з тими умовами, з якими Ви не погодитеся перед підписанням корпоративного договору. Адже у майбутньому Вам буде складно пояснити інвестору, чому Ви відмовляєтесь підписати угоду на умовах, які були попередньо погоджені.

Повернення коштів інвестору відбувається одразу після здійснення всіх інвест-раундів?

Однозначно сказати не можна. Все залежить від того, наскільки успішним є стартап, у який інвестором вкладено кошти.  Слід зазначити, що інвестор вкладає гроші у проект на деякий час, між стартапером та інвестором є домовленість про отримання коштів, наприклад, на 18 місяців. За цей час стартапер реалізовує свою ідею, витрачаючи на це кошти інвестора. Потім, у кращому випадку, стартап приносить дохід та інвестор має певний відсоток від цього доходу у вигляді акцій. У стартап-індустрії повернення інвестицій відбувається під час продажу інвестором своєї частки у компанії.

Також вас може зацікавити
thanks